Szansą na szybkie ugaszenie ognia jest nie tylko prawidłowe rozmieszczenie gaśnic w obiekcie, ale również użycie odpowiedniej gaśnicy. Stanowią one podstawowy i obowiązkowy element ochrony przeciwpożarowej w budynkach użytkowych oraz w zakładach pracy. Znajomość rodzajów gaśnic oraz sposobu ich wykorzystania powinna być powszechna. Jakie rodzaje gaśnic są w użytku i jakie jest ich właściwe zastosowanie? Oznaczenia gaśnicRóżne czynniki występujące podczas każdego pożaru – zapłon, warunki otoczenia, różne palące się substancje powodują, że nie można zastosować jednej gaśnicy do wszystkiego. Dlatego do każdej klasy pożaru należy dobrać odpowiednią gaśnicę. Wyróżnia się następujące klasy pożarów: grupa A – pożary materiałów stałych pochodzenia organicznego, grupa B – pożary cieczy palnych, grupa C – pożary gazów, grupa D – pożary metali, grupa E – pożary urządzeń pod napięciem oraz w okolicy urządzeń elektrycznych, oraz grupa F – pożary tłuszczów spożywczych. Każda dopuszczona do użytku gaśnica posiada w widocznym miejscu oznaczenia dotyczące klasy pożarów. Ich znajomość ułatwia proces ratowania otoczenia w razie pojawienia się ognia. Najważniejsze rodzaje gaśnicObecnie na rynku dostępnych jest ponad 41 rodzajów gaśnic. Najpopularniejsze są trzy podstawowe: proszkowa, śniegowa i wodna. Zbiornik gaśnicy proszkowej wypełniony jest gaśniczym proszkiem węglanowym lub fosforanowym, który za pomocą niepalnego gazu wyrzucany jest z gaśnicy. Proszki węglanowe wykorzystywane są do gaszenia pożarów typu B i C, a fosforanowe do pożarów typu A, B i C. Te ostatnie nie tylko są najbardziej uniwersalne, ale dodatkowo są odporne na wstrząsy i wilgoć. Drugi rodzaj gaśnic – gaśnice śniegowe wykorzystują skroplony dwutlenek węgla. Podczas wystrzelenia ulega on rozprężeniu i uzyskuje temperaturę -78 stopni Celsjusza, dzięki czemu na powierzchni obiektów tworzy się warstwa suchego lodu. Wykorzystuje się je do gaszenia urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem oraz pożarów z grupy B i C. głównym składnikiem gaśnic wodnych jest specjalna piana gaśnicza. Wykorzystuje się je do pożarów typu A, B i F, a zastosowanie wody w składzie wyklucza możliwość gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem.
Oznaczenia gaśnic są niezwykle istotne. Użycie niewłaściwej gaśnicy lub innego sprzętu przeciwpożarowego może skończyć się uszkodzeniem urządzeń, lub jeszcze większym płomieniem. Należy też pamiętać, że użycie nawet odpowiedniej gaśnicy nie zwalnia z konieczności powiadomienia o pożarze odpowiednich służb.
0 Komentarze
Odpowiedz |
|
Jeśli potrzebujesz profesjonalnego sprzętu BHP do Twojej firmy lub domu, to jesteś w dobrym miejscu. Masz jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu.
F. H. U. Tomasz Gieryng
![]() Ul. Szymanowskiego 15
22-100 Chełm, woj. lubelskie ![]() Tel. 662 237 336
![]() E-mail tomekgasnice@wp.Pl
|
|