Wykonywanie wielu obowiązków wynikających ze stosunku pracy wymaga użycia odzieży ochronnej, celem zabezpieczenia siebie przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Stosowanie odzieży ochronnej jest w wielu zakładach pracy obowiązkowe. No właśnie, czy można mówić o dobrowolności stosowania odzieży ochronnej? Czym jest podstawowa odzież ochronna? Dlaczego i kto powinien ją nosić? Odzież robocza to nie odzież ochronnaNa początek należałoby zacząć od wyjaśnienia, że odzież ochronna nie jest odzieżą roboczą w rozumieniu przepisów BHP. Mimo że potocznie niekiedy zdarza się wielu ludziom błędnie interpretować te dwa rodzaje odzieży stosowanej w trakcie wykonywania codziennych obowiązków w pracy, dobrze wiedzieć jaka różnica jest między odzieżą ochronną a odzieżą roboczą. Odzież ochronna to rodzaj ubioru, który bezwzględnie musi posiadać konkretne certyfikaty jakości określone normami BHP. Zwykle chroni on pracownika przed kilkoma zagrożeniami jednocześnie. W przypadku odzieży roboczej nie ma wymogu posiadania przezeń żadnych atestów, gdyż jej celem jest ochrona przed „zwykłymi” czynnikami, które w ogóle nie zagrażają zdrowiu pracownika. Odzież roboczą stosuje się celem ochrony przed zniszczeniem osobistej odzieży pracownika. W przypadku odzieży ochronnej jej stosowanie podyktowane jest ochroną zdrowia i życia pracownika. Odzież ochronna obejmuje nie tylko odzież jako taką, ale również obuwie bądź różnego rodzaju akcesoria. Co zaliczamy do odzieży ochronnej?Odzież ochronną można zatem podzielić na elementy ubioru, wynikające z elementów chronionych części ciała. Poza tym oczywistym, naturalnym podziałem odzieży ochronnej, odzież tę można dzielić ze względu na rodzaje i dziedziny, w których jest stosowana lub właściwości, jakie spełnia dany materiał. Mamy zatem odzież ochroną nieprzemakalną, antyelektrostatyczną, żaroodporną czy też mrozo-, kwaso- bądź olejoodporną. Biorąc pod uwagę dziedziny zastosowań odzieży ochronnej, wyróżnia się np. odzież roboczą stosowaną w przemyśle, medycynie, technice komicznej, służbach mundurowych (wojsko, policja, straż pożarna, służby ratownicze), a także odzież ochroną używaną w laboratoriach, rolnictwie i sporcie.
Wracając jednak do podstawowego podziału odzieży ochronnej, wyróżnia się takie typy, rodzaje odzieży ochronnej jak kombinezony, płaszcze, fartuchy, kaptury, obuwie, rękawice, obuwie ochronne, hełmy, kaski, maski czy też gogle. Spośród całego asortymentu odzieży ochronnej do podstawowych elementów odzieży ochronnej należy zaliczyć kaski, odzież wierzchnią, kaski, rękawice, czy też okulary ochronne. Dlaczego? Podstawowym zadaniem, jakie ma spełniać odzież ochronna, jest zmniejszenie procenta wypadków w pracy wynikających z niewłaściwego zabezpieczenia pracowników. Stosowanie odzieży ochronnej i asortymentów ochrony osobistej przyspiesza, usprawnia wykonywanie pracy. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne warunki pracy, zatem również uposażyć go w odzież ochronną, w zależności od zajmowanego przez pracownika stanowiska i zagrożeń dla ochrony jego mienia i zdrowia podczas wykonywania pracy. Podsumowując, stosowane środki ochrony indywidualnej (odzież ochronna) ma chronić pracownika przed np. różnorodnymi środkami chemicznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, wysoką lub niską temperaturą, pyłami, hałasem czy ogniem. Stosowanie odzieży ochronnej wynika z zajmowanego stanowiska i związanych w związku z tym zagrożeń.
0 Komentarze
Odpowiedz |
|
Jeśli potrzebujesz profesjonalnego sprzętu BHP do Twojej firmy lub domu, to jesteś w dobrym miejscu. Masz jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu.
F. H. U. Tomasz Gieryng
![]() Ul. Szymanowskiego 15
22-100 Chełm, woj. lubelskie ![]() Tel. 662 237 336
![]() E-mail tomekgasnice@wp.Pl
|
|